LECZNICZA MEDYCYNA DALEKIEGO WSCHODU

  • medycyna naturalna - Zgierz

    medycyna naturalna - Zgierz

PIJAWKI LEKARSKIE - HIRUDOTERAPIA

LARWY MUCHY PLUJKI - LARWOTWRAPIA

BAŃKI OGNIOWE

MOKSA DYMNA

KONCHY

OZONOTERAPIA

LECZENIE DEPRESJI

LECZENIE BEZSENNOŚCI

ZIOŁOLECZNICTWO - ZIELARSTWO

PARAFINA
Chcesz pozbyć się bólu mięśni, strzykania w kościach, odmłodnieć i wypięknieć? Wypróbuj proste i tanie kuracje parafinowe. Woskowa, idealnie biała parafina otrzymywana jest w procesie destylacji z brunatnej ropy naftowej, zwanej czarnym złotem.
Dlaczego parafina jest taka skuteczna? Bo choć to czysta "chemia organiczna" - zbiór stałych węglowodorów, jej właściwości lecznicze i kosmetyczne są ogromne.

Czym skóra nasiąknie....

Rozpuszczona ciepła parafina to istny balsam dla zdrowia. Ten dobroczynny wpływ to skutek właściwości fizycznych parafiny, która przez kilkadziesiąt minut potrafi utrzymywać tę samą temperaturę. Po zdjęciu okładu parafinowego skóra jest spocona, blada i gorąca, po czym szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Ciepło wosku sprawia, że z tkanek "uciekają" toksyny, a chore miejsca są lepiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze płynące z krwią. Dlatego kąpiele i okłady parafinowe łagodzą wiele schorzeń: artretyzm, zapalenie torebki stawowej, fibromialgię, gościec, przykurcze mięśni, a nawet zmniejszają przerosłe blizny.

Zabiegi parafinowe leczą także chore powierzchowne nerwy, np. porażony nerw twarzowy. Są także zbawienne dla skóry, gdyż, spłycają zmarszczki, przywracając jej młodość. Parafinę można więc z dużym powodzeniem wykorzystywać dla poprawiania urody.

Pobudza mikrokrążenie i przemianę materii w skórze, pomaga pozbyć się pęknięć naskórka. Goi i leczy, gdy skóra jest zbyt sucha.

Wskazania do zabiegu parafinowego dłoni i stóp:
Nad wykonaniem zabiegu pielęgnacyjnego dłoni i stóp z użyciem parafiny powinny zastanowić się osoby, które mają problem z:
    -przesuszoną skórę (szczególnie w okresie jesienno-zimowym)
    -zmęczonymi i szorstkimi stopami lub dłońmi
    -bólami reumatycznymi
    -skórą poszarzałą, pozbawioną elastyczności

Przeciwwskazania do stosowania zabiegów parafinowych:
Zabieg z parafiną jest dostępny dla większości osób. Uważać na niego bądź zrezygnować z jego używania powinny osoby, które cierpią na:
   - uczulenie na parafinę i jej pochodne
    -grzybicę
    -egzemę
    -choroby skóry i paznokci

Zabieg parafinowy na dłonie
Zabiegi parafinowe to proste, a jednocześnie nieocenione procedury, które kompleksowo pielęgnują skórę dłoni. Do głównych rezultatów zabiegów parafinowych należy zaliczyć:
– zmiękczenie skóry,
– wygładzenie dłoni,
– nadanie skórze aksamitnej gładkości,
– opóźnianie procesów starzenia skóry,
– rozjaśnienie przebarwień,
– poprawienie stanu paznokci,
– rozluźnienie mięśni i stawów dłoni,
– rozgrzewanie i usunięcie zmęczenia.


BOROWINA
Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych. Ponadto po zabiegu borowinowym, np. kąpieli czy okładach, skóra jest gładka jak aksamit.

Borowina - właściwości:
Borowina to przede wszystkim ogromne bogactwo cennych substancji organicznych: kwasy humusowe oraz fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- i makroelementy. Niezwykłym składnikiem są związki o działaniu estrogennym, oddziałujące na korę nadnerczy i stymulujące czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych. Borowina zawiera również bardzo dużo substancji nieorganicznych, przede wszystkim rozmaite sole (żelazowe, wapienne, glinkowe) i krzemionkę. Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry.

Borowina na kręgosłup i zapalenie stawów:
Wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre (nie ostre!) stany zapalne narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także choroby reumatyczne. Ma pozytywne działanie przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych, w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach. Borowina pomaga w chorobach układu nerwowego (rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych) oraz układu krążenia (np. przy miażdżycowym zwężeniu naczyń).

Borowina na wrzody:
Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego: przewlekłe zapalenia jelit, chorobę wrzodową żołądka, stany kurczowe jelita grubego. Z kolei tampony borowinowe doodbytnicze stosuje się w przypadku stanów zapalnych odbytu, przerostu hemoroidów i szczelin odbytu.

Borowina na zapalenie pochwy:
Jest pomocna w leczeniu chorób kobiecych, np. stanów zapalnych pochwy i przydatków, nadżerek. Stosuje się ją po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników i niedorozwoju narządu rodnego, a także w okresie menopauzy (łagodzi jej objawy, nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy). W tych przypadkach stosuje się tampony borowinowe dopochwowe. W medycynie ludowej zaznały zastosowanie także w leczeniu niepłodności. Tampony wprowadza się, korzystając z tubki z kapturkiem dopochwowym.

Borowina na cellulit i włosy:
Borowina dobrze wpływa na skórę, dlatego wykorzystuje się ją w kosmetyce. Ujędrnia ciało, dzięki czemu pozwala pozbyć się cellulitu, wygładza zmarszczki, regeneruje włosy. Warto wypróbować dostępne w aptekach preparaty borowinowe: szampony, płyny, sole do kąpieli i maseczki.

Kiedy nie można stosować borowiny:
   - ostre stany zapalne
    -urazy kości i stawów (początkowy okres)
   - ciąża, krwawienia z dróg rodnych
    -żylaki, wrzody
    -niewydolność krążenia, choroba wieńcowa
    -stany po zawale i wady serca
    -zaawansowana miażdżyca naczyń
    -niestabilne ciśnienie
    -niewydolność oddechowa
    -stany osłabienia i wycieńczenia
    -nadczynność tarczycy
    -choroba nowotworowa

Uwaga: borowiny nie zaleca się dzieciom!

Kąpiele i półkąpiele w borowinie:
Najpopularniejsze, zwłaszcza w uzdrowiskach, są kąpiele borowinowe. Do przeprowadzenia jednej potrzeba około 150 kg torfowego mułu. Miesza się go w kadzi z wodą, by otrzymać gęstą papkę o temperaturze ok. 45°C. Borowina jest złym przewodnikiem i oddaje swoje ciepło powoli, dlatego nawet przy dość wysokiej temperaturze nie grozi nam poparzenie. Papka jest gęsta i ciężka, stąd jej właściwości termiczne i biochemiczne wzmocnione są jeszcze oddziaływaniem mechanicznym – ucisk i tarcie pobudzają receptory skóry. Pod wpływem ciepła organizm wydala zbędne produkty przemiany materii, które są przechwytywane i zatrzymywane przez borowinę, która ma właściwości absorpcyjne. Ciepło pobudza krążenie i przyśpiesza wchłanianie aktywnych składników torfu. Pełna kąpiel jest sporym obciążeniem dla organizmu, dlatego korzystać z niej mogą tylko kuracjusze, którzy nie mają problemów z układem krążenia. Łagodniejsze i bezpieczniejsze są półkąpiele (od pasa w dół) lub nasiadówki. W sanatoriach robi się też okłady borowinowe, np. na kark lub partie lędźwiowe.